Panele drewniane wzięły się stąd, że podłogi te przez swoją warstwową budowę przypominają panele laminowane. Ich producenci wolą jednak określenie „deski warstwowe”, ponieważ w całości zbudowane są z drewna (tylko nieliczne mają jedną warstwę z odpornej na odkształcenia płyty drewnopochodnej).
Dzięki warstwowej budowie drewnianych elementów, decydując się na drewno, z którego chcemy mieć podłogę, często możemy zapomnieć o jego gatunkowych, użytkowych niedostatkach – przede wszystkim niewystarczającej stabilności.
Poza tym ułożone z nich posadzki wyglądają jak te z dyli podłogowych, deski parkietowej, parkietu albo mozaiki parkietowej o wzorze rombu.
Drewniane elementy mogą być wykonane z trzech albo z dwóch warstw różnych gatunków drewna:
- Trójwarstwowe – powszechnie nazywane panelami – mają grubość 10-22 mm i wierzchnią warstwę drewna grubości 3-4 mm.
- Dwuwarstwowe – najczęściej nazywane deskami – są 10- i 14-milimetrowe, ale użytkowa warstwa drewna jest w nich grubsza niż w elementach trójwarstwowych – ma 5-6 mm.
W trójwarstwowych elementach 2 dolne warstwy najczęściej są z drewna iglastego. Ale dostępne są też panele trójwarstwowe z warstwą nośną z płyty drewnopochodnej.
W dwuwarstwowych elementach spodnią część z reguły robi się z drewna liściastego, na przykład dębu albo buku. Warstwa licowa wykonywana jest z kilkudziesięciu gatunków drewna – krajowych i egzotycznych, które z reguły dodatkowo są oznaczone różnymi klasami określającymi barwę i usłojenie.
NASI DYSTRYBUTORZY:
![]() |
![]() |